Výplně obličeje kyselinou hyaluronovou a jejími deriváty.

Výplně obličeje kyselinou hyaluronovou a jejími deriváty.

Pomalu, ale jistě nastává útlum při používání vstřebatelných výplní. Klienti si začínají uvědomovat poměrně časté, esteticky neuspokojivé výsledky a samozřejmě ani cena není zanedbatelná.

Podívejme se napřed, o čem hovoříme. Výplně obsahují převážně kyselinu hyaluronovou. Tato je tělu vlastní, neměla by vyvolávat žádné reakce a měla by zůstat na místě,  kde byla aplikována.

Již řadu let se objevují stížnosti na komplikace po její aplikaci. Firmy, vyrábějící tyto výplně, stížnosti zlehčovaly. Samozřejmě, zvýšeným počtem aplikací přibývá také počet komplikací, stížnosti jsou stále hlasitější a již jim začíná být věnována potřebná pozornost. Výplně přece jenom nejsou tím elixírem mládí, za které byly posledních 20 let vydávány.  Zjistilo se také, že výplně mohou v obličeji putovat a během času se i dobře zformovaný ret může změnit v ret " kachní".

Je sice pravda, že vstřebatelné výplně se během určitého času vstřebají, tento čas ale může být podstatně delší než jeden rok. Přestože výplně by neměly vyvolávat žádné alergické či zánětlivé reakce, jsou tyto poměrně často popsány. Nejpravděpodobnějším důvodem je neodborná aplikace. Vzhledem k relativně jednoduché aplikaci, se tomuto procesu " omlazování" věnuje kdekdo, včetně kosmetiček. Vždyť stačí jen osmihodinový kurz k dosažení certifikátu, jenž alespoň na papíře umožňuje " odbornou" aplikaci výplní.

V únoru 2023 se objevil v odborném kosmetickém newyorském časopise, velmi kritický článek. Poukazuje na to, že stále více lidé si začíná uvědomovat neestetičnost některých aplikací vstřebatelných výplní.

Velmi dobrým příkladem jsou nafouklé, neestetické rty.

Asi od roku 2016 byl trend nejen ve Spojených státech, vypadat jako "sexy baby". Tohoto výrazu tváře se dá dosáhnout vytvarováním obličeje do tvaru srdce, vytvořením drobného dětského nosu a plných, nafouklých rtů a tváří.

Baby face                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Samozřejmě je možné pokusit se rozpustit aplikovanou výplň enzymem, který ji rozkládá. Avšak ani použití této látky není bez rizika. Jednak nemusí rozložit celou výplň, jednak může poškodit okolní tkáň. Často se může vytvořit jizva. Mnozí pacienti popisují aplikaci enzymu jako bolestivou až extrémně bolestivou.

Po pokusu o rozpuštění HA

Poměrně nedávno se trend v aplikacích výplní otočil.. Ženy již nechtějí vypadat jako nevinné nepolíbené dívenky, ale jako elegantní rozhodné a vyzrálé ženy. Obličej těchto osob by  měl být štíhlý, s vystouplými lícními kostmi, s nosem úzkým a delším.

Závěrem tohoto krátkého blogu můžeme říci, milé dámy ale i pánové, že přeplněné, neforemné rty a přefouklé tváře již nejsou, řečeno moderně, "in". Tam, kde je třeba použít výplní, například propadlé lícní kosti, u defektu po operaci či po poranění je možno použít vlastního tuku, který zůstává na místě, necestuje. Dá se říci, že přetrvává prakticky napořád a u většiny klientů je ho dostatek k jakékoliv výplni.

Také je třeba znovu a znovu zdůraznit, že výběr kvalitního a zkušeného lékaře, který výplně aplikuje, je to nejdůležitější!

S přáním mnoha úspěchů při výběru Váš MUDr. Entner