Péče o jizvy

Typy jizev

 

a/ normální- normální jizva je pouhá světlá stopa na kůži.

b1/ hypertrofická- převyšuje okraj zdravé kůže, je většinou lehce zarudlá, často i svědí, ale po určité době svůj růst ukončuje a zůstává pouze jako neestetická zesílená jizva.

b2/ jizva hypertrofická stahující okolní tkáně- vzniká nejčastěji při popáleninách a může dokonce bránit pohybu (prsty, paže, kolena..).

c/ jizva keloidní- jizva, která neukončuje své hojení. Stále roste, je červená, svědí nebo i bolí. Nejčastěji se vyskytuje na místech, kde je rána vystavena silnému tahu - horní polovina trupu, ramena, ale můžeme ji najít na kterémkoliv místě lidského těla (obličej-akné). Čím je kůže tmavší, tím častěji se vyskytují keloidní jizvy. U černochů až 10x častěji než u bělochů. K léčbě hypertrofních, ale hlavně keloidních jizev, se používá celá řada prostředků a metod. Jmenujme jen některé běžné- masti a gely, injekce, léčba chladem, ozařování, laser atd.. Velmi často doporučované silikonové masti či silikonové plátky aplikované na jizvu. Ty sice mohou zlepšit její objem, zvýšit elasticitu, snížit její prokrvení a zvýšit pevnost jizvy, je však nutné aplikovat tyto plátky či gel po 12 hodin denně a to minimálně 12 až 24 týdnů. Tím se stává tato terapie velmi nákladnou a pro pacienta komplikovanou. Tam kde předpokládáme větší pravděpodobnost vzniku hypertrofických či keloidních jizev, je možno používat adhezivní mikropórové hypoalergické papírové náplasti. Jsou cenově dostupné, použití je jednoduché a její účinnost na zlepšení kvality jizvy je prokázána.

Samotný tento výčet prostředků a metod ukazuje, že ani jedna z metod není stoprocentně použitelná a účinná u všech jizev. Nejlepší výsledky dosahujeme tam, kde se esteticky rušivé jizvy vůbec nevytvořily.

 

Naše služby