Péče o jizvy

Typy jizev

 

a/ normální - normální jizva je pouhá světlá stopa na kůži.

b1/ hypertrofická - převyšuje okraj zdravé kůže, je většinou lehce zarudlá, často i svědí, ale po určité době svůj růst ukončuje a zůstává pouze jako neestetická zesílená jizva.

b2/ jizva hypertrofická stahující okolní tkáně - vzniká nejčastěji při popáleninách a může dokonce bránit pohybu (prsty, paže, kolena..).

c/ jizva keloidní- jizva, která neukončuje své hojení. Stále roste, je červená, svědí nebo i bolí. Nejčastěji se vyskytuje na místech, kde je rána vystavena silnému tahu - horní polovina trupu, ramena, ale můžeme ji najít na kterémkoliv místě lidského těla (obličej-akné). Čím je kůže tmavší, tím častěji se vyskytují keloidní jizvy. U černochů až 10x častěji než u bělochů. K léčbě hypertrofních, ale hlavně keloidních jizev, se používá celá řada prostředků a metod. Jmenujme jen některé běžné- masti a gely, injekce, léčba chladem, ozařování, laser atd.. Velmi často doporučované silikonové masti či silikonové plátky aplikované na jizvu. Ty sice mohou zlepšit její objem, zvýšit elasticitu, snížit její prokrvení a zvýšit pevnost jizvy, je však nutné aplikovat tyto plátky či gel po 12 hodin denně a to minimálně 12 až 24 týdnů. Tím se stává tato terapie velmi nákladnou a pro pacienta komplikovanou. Tam kde předpokládáme větší pravděpodobnost vzniku hypertrofických či keloidních jizev, je možno používat adhezivní mikropórové hypoalergické papírové náplasti. Jsou cenově dostupné, použití je jednoduché a její účinnost na zlepšení kvality jizvy je prokázána.

Velmi často jsou doporučovány masáže jizev. Ty hlavně doporučuji lékaři, kteří pracovali na popáleninách, kde skutečně tyto masáže pomáhají. Jizvy vzniklé tepelnou energií mají zcela jiný charakter, než jizvy vzniklé  "zastudena“.  U normálních jizev, účinek masáží není odbornými studiemi prokázán. Samozřejmě masáž asi neuškodí.     

 

Samotný tento výčet prostředků a metod ukazuje, že ani jedna z metod není stoprocentně použitelná a účinná u všech jizev. Nejlepší výsledky dosahujeme tam, kde se esteticky rušivé jizvy vůbec nevytvořily.

 

Naše služby

 

Péče o jizvy