Příčiny stárnutí pleti

Dnešní rozsáhlá stárnoucí populace, klade stále větší důraz na mladistvý vzhled. Takzvaný anti-agingový trh roste geometrickou řadou a stává se táhnoucím motorem celé kosmetiky.

Stárnutí pleti je možno rozdělit na změny vyvolané vnitřními faktory, zevním prostředím,ovlivněné stylem života, vlivem hormonů a v poslední řadě taky vyvolané závažnými chorobami.Vytvořit efektivní, účinný a dobře se snášející produkt, vyžaduje nejen hluboké znalosti jak klientů, jejich tužeb a potřeb, tak biochemie.Nejdůležitější je však pochopení biologie stárnutí kůže. Nejvýrazněji je vidět stárnutí na pleti obličeje. Je to nejen tím, že kůže na obličeji je velmi tenká v porovnání s kůží na těle, ale hlavně proto, že pleť obličeje je denně vystavena všem nepřízním životního prostředí. Mezi nejdůležitější patří sluneční záření, změny teploty a vlhkosti vzduchu a polétavý prach, jako jeden z nejškodlivějších faktorů, který působí na kůži v našem mírném pásmu škody větší než sluneční záření. Samozřejmě je nutno také zmínit vliv gravitace na změny pleti v obličeji i vliv mimiky na vznik takzvaných mimických vrásek, které zdůrazňují její stárnutí. Hlavně u žen, je velmi silný vliv hormonální, který se začíná projevovat již od 30. let.

Proces stárnutí kůže je komplexní a multifaktoriální, tak jak se strukturální, funkční a estetické změny vytvářejí v různé intenzitě a v různých časových obdobích. Bylo by však omylem považovat tyto změny za uniformní biologický proces: několik různých biologických procesů může nastat ve stejném čase a naopak některé vznikají mimo tento časový prostor.

Vnitřní faktory vyvolávají pozvolnou ztrátu elasticity, ztenčování vrstev pokožky, ubývání drobných cév a snižování hladiny kolagenu. Změny, které se odehrávají na přechodu kůže do podkoží, zvyšují křehkost pleti a snižují výměnu výživných látek mezi těmito dvěma vrstvami. To vše pak vede k viditelným změnám ve smyslu ztráty elasticity, nestejnoměrného prokrvení a různé pigmentace. Kůže je šedá, bez lesku, často se na ní vytvářejí pigmentové skvrny či stařecké bradavice.

K zevním faktorům stárnutí patří v první řadě sluneční záření, polétavý prach a kouření. Sluneční záření, ale i polétavý prach jsou z velké části příčinou předčasného stárnutí kůže a vzniku kožních rakovin. Mikroskopicky pozorujeme na takto poškozené kůži atypické a abnormální buňky (keratocyty), nestejnoměrné nahromadění elastického materiálu, který však ztratil svoji elasticitu      (tzv. solární elastóza) a zvýšenou průchodnost buněk kůže, vedoucí ke ztrátě vody. U kuřáků jsou tyto změny podstatně výraznější a také vznikají dříve, než u normálně stárnoucí pleti nekuřáků.

Hormonální a metabolické změny jsou patrné zvláště u žen před a po přechodu, ale nevyhýbají se ani mužům. Kvalita kůže je vysoce závislá na hladině hormonů, které začínají ubývat u žen již po 30. roku života, jejich produkce je pak přechodem prakticky ukončena. Je zajímavé, že nejslabší ze ženských hormonů- estriol, má největší vliv na tloušťku, pevnost a pružnost kůže. Tento hormon je však možno dodávat pokožce ve formě estriolové masti a tím zabránit ztenčování kůže a zachovat ji pružnou a hebkou.

I u mužů dochází k zhoršování kvality kůže ubýváním mužských hormonů. Tento proces nastává většinou později a není tak markantní jako u žen. Vrásky vznikající ztrátou elasticity a zhoršením výživy pokožky jsou drobné a na rozdíl od vrásek mimických, nemají jednoznačné umístění a daný směr.

Metabolické změny i onemocnění jako je diabetes mellitus, snížená funkce štítné žlázy, chronická zánětlivá onemocnění či rakovina vedou k předčasnému stárnutí kůže.

 

Holistický přístup

Jak je patrno z předcházející části tohoto článku, je příčina stárnutí pleti multifaktoriální. Z tohoto důvodu je nutno přistupovat při zlepšování kvality a ke zpomalení stárnutí pleti z mnoha stran a za použití různých metod. Vždy je lépe začít včas jednoduchými kroky a nenechat stav pleti dojít do stavu, kdy bude nutno použít rozsáhlý chirurgický zákrok.

Poměrně jednoduché a velmi účinné je pravidelné, každodenní nanášení nízkokomolekulární kyseliny hyaluronové, estriolového krému, případně séra s kombinací kyseliny hyaluronové a skvalenu, na pleť obličeje a dekoltu, kterou provádějí klientky dle instrukcí lékaře doma. Po dvouměsíční léčbě je pleť omlazená, pevnější a pružnější. Pacientky tento stav označují termínem "zářivá pleť".

Dále pak je možno použít miniinvazivních metod, jako je aplikace vlastní plazmy, microneedling (dermaroller) aplikace tepla (termage), chemického peelingu, atd. Při rozsáhlejším poškození kůže přicházejí v úvahu další esteticko chirurgické zákroky. Viz: www.chirurgie-entner.cz

Samozřejmě je důležité vědět, kterou metodu kdy použít a jak tyto metody vhodně kombinovat.

MUDr. Entner svým klientkám nabízí odborné poradenství a celou výše zmíněnou škálu péče o pleť.

 

Další přípravky