Zajímavé aplikace botulotoxinu (BTX)

 Botox® (OnabotulinumtoxinA) nejen na vrásky

 

 Aplikace botoxu® (ve zkratce BoNT-A) patří k nejčastějším miniinvazivním zákrokům v estetické medicíně. V roce 2020 bylo podle odhadu Společnosti pro estetickou a plastickou chirurgii provedeno v USA více jak 7 a půl milionu ošetření botoxem . Stejný trend je možnost sledovat také v Evropě, přestože se nejedná o zcela laciný výkon - v USA stojí v průměru jedno ošetření 400 dolarů (cca 9600Kč), Anglii mezi 100 a 350 librami (9500Kč), v Německu kolem 500 euro (12 250Kč) a v Česku mezi 3 až 5 tisíci korunami ošetření jedné oblasti. Většinou se cena odvíjí od množství jednotek BoNT-A, které byly aplikovány. Není bez zajímavosti, že aplikaci BoNT-A stále více vyhledávají muži více než 30%.                                                                                                                                                                                                                                                 Původní použití botulinumtoxinu A bylo v oční medicíně při léčbě šilhání. Zcela náhodou kanadský lékař Jean Carruthers při této léčbě zjistil, že vrásky kolem očí mizí.  Jeho žena dermatoložka využila toto zjištění a začala aplikovat BoNT-A do vrásek v obličeji. Začala nová revoluční éra v ošetření stárnoucího obličeje. Přestože botox® je jed a to jeden z nejsilnějších v přírodě, používání v dávkách, při kterých mizí vrásky, je prakticky neškodné. Výhodou je poměrně krátké trvání jeho účinků (mezi 4. až 8. měsíci), takže v případě ne zcela optimální aplikace botoxu®, jeho nevhodné účinky časem zcela zmizí.

Laická veřejnost je informována hlavně o použití této látky v estetické a kosmetické medicíně k odstraňování mimických vrásek.

BoNT-A má však daleko širší uplatnění, o kterém bych se rád v tomto krátké blogu zmínil.                                                                                                                                                                                                     

Všeobecně známá je aplikace botoxu® (BoNT-A) do čela a do vrásek kolem očí.

.

 

Méně známé a také méně nabízené jsou aplikace BoNT-A v oblasti kořene nosu k zabránění krčení kůže v této oblasti (bunny nose). 

V dolní polovině obličeje je pak možno použít této látky u pohybující se špičky nosu při hovořenípři takzvaném vlání nosních křídel,

Aplikace  se dá použít také ke zvednutí horního rtu,

a ke zmírnění tvorby vrásek horního rtu (čárový kód) 

 

a také ke snížení horního rtu u odhalování dásní během úsměvu.

                

 

pozvednutí ústních koutků či zvětšení dolního rtu.

 

Také zbytnělý žvýkací sval po stranách čelisti se dá botoxem® zmenšit. BoNT-A je také možno použít na krku, kdy z velké části odstraňuje již vytvořené vodorovně probíhající vrásky, nebo svislé probíhající zbytnělou platysmou (podkožní sval na krku).

 

V dekoltu je možno použitím boNT-A odstranit zde se tvořící svraštění kůže.

 

S úspěchem se botox® používá ke snížení či odstranění nadměrného pocení hlavně v podpaždí, ale také v obličeji.

Aplikaci botoxu® do dlaní či plosek nohou k odstranění pocení sice mnozí lékaři nabízejí, ale vzhledem k bolestivosti tohoto výkonu není u klientů příliš oblíbená.  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               BoNT-A se také používá k odstranění či k zmírnění závažnějších změn v obličeji tzv. asymetrie obličeje, která může vznikat obrnou obličejového nervu, nebo poranění obličeje, ale může být také vrozená. I zde v rukou zkušeného lékaře lze dosáhnout překvapujících pozitivních výsledků.

Botox® se také používá při léčbě migrény, bolestivých myogelóz (zatvrdnutí svalů), spontánních záškuby svalů (tik) a v poslední době se také hovoří a dále zkoumá pozitivní vliv botoxu® při depresích!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Z této stručné informace o použití botoxu® je patrno, že není jen velmi účinnou látkou k omlazování obličeje, ale je možno ho použít k neinvazivní léčbě mnohdy pro pacienta velmi závažných onemocnění! Je však nutné, aby lékař měl nejen rozsáhlé teoretické znalosti, ale taky dobré znalosti anatomické a dlouhodobé zkušenosti s aplikací této látky, Jinak výsledky budou rozčarováním jak pro pacienta, tak i pro zodpovědného lékaře.

 

 

 

 

 

 

 

 

Objednat se